آیا استفاده از تلفن همراه زمانی که به شارژ است باعث انفجار می شود؟
دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵
0 نظر
469 بازدید

خیلی از ماها عادت داریم که زمانی که گوشی را به شارژ زده ایم از آن استفاده کنیم. از طرفی نیز اخبار زیادی مبنی بر اتش گرفتن و انفجار باتری گوشی را شنیده ایم. اما آیا واقعا استفاده از تلفن همراه زمانی که به شارژ است، مشکلی دارد؟ با ما همراه باشید.

 

*همان طور که تمام وسایل برقی دارای برچسب راهنمای استفاده هستند، مشخصات شارژرها نیز روی آن‌ها حک شده است. پس خواهشا قبل از استفاده از هر نوع گوشی و لوازم جانبی آن باید دفترچه راهنمای وسیله کاملاً مطالعه شود.


 منظور از ظرفیت باتری چیست؟

ظرفيت باتري ميزان شارژ ذخيره شده توسط باتري است (آمپر- ساعت) . ظرفيت باتري حداکثر ميزان انرژي را ارائه مي دهد که مي تواند از باتري تحت شرايط مشخص معيني استخراج شود. ظرفيت هاي واقعي ذخيره انرژي باتري مي تواند به طور معني داري از ظرفيت صوري آن متفاوت باشد. این ظرفیت به شدت به عمر و گذشته تاريخي باتري، شارژ شدن يا تخليه شدن باتري و دما بستگي دارد.

 

عددی که روی شارژر نوشته شده است نیز میزان جریانی است که با آن باتری را شارژ می کند. به این معنی است که یک باتری چه مقدار توان مصرفی دارد. مثلاً اگر ظرفیت یک باتری ۱۲۰۰ میلی آمپر ساعت باشد یعنی با توان مصرفی متوسط ۱۰۰ میلی‌آمپر این باتری ۱۲ ساعت شارژ خواهد داشت.


 شارژرها و باتری های بی کیفیت اسفاده نکنید

حال خود باتری نیز از طرفی از نظر ظرفیت باید تامین شود. وظیفه شارژر این است  و همین نقطه اتصال است که باعث بروز خرابی و مشکلات می شود.

هر شارژری یک جریان خروجی و یک ولتاژ خروجی دارد. ولتاژ خروجی که معمولا 5 ولت است اما جریان خروجی از شارژر به باتری، که باعث شارژ شدن باتری می شود می تواند متفاوت باشد.

 

نکته ی حائز اهمیت این است که شارژرهای  ارزان قیمت و بی کیفیت، مقدار جریان خروجی کمتری را تولید می کنند. شارژرهای اصلی معمولا 2 آمپر و یا 1 آمپر هستند. اما شارژرهای سطح پایین کمتر از این مقدار هستند. مثلا 0/8 آمپر (800 میلی آمپر). هرچه آمپر شارژر بیشتر باشد، زودتر باتری را شارژ می کند. یعنی مثلا باتری با شارژر 2 آمپری خیلی سریع تر نسبت به شارژر 0/8 آمپری شارژ می شود.

 

پس هر چقدر مقدار جریان خروجی شارژر کمتر باشد، مدت زمان بیشتری باتری باید به شارژ باشد که باعث گرم شدن باتری می شود.  در مواردی این گرما به حدی زیاد می شود که می تواند سبب انفجار باتری، یا باد کردن باتری شود.

 

از طرفی دیگر در اسمارت فون ها از باتری لیتیوم یونی استفاده می شود و به خاطر هوشمند بودن سیستم گوشی و باتری امکان شارژ "بیش از اندازه" به  باتری داده نمی شود. استفاده از باتری های متفرقه، امکان دارد که نظم سیستم هوشمند قطع شارژ را به هم بزند.

 

*استفاده از تلفن همراه زمانی که باتری آن باد کرده است به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که با  یک اتصال کوتاه موجب انفجار و آتش گرفتن باتری می شود.

 

 

 

 

تصویر زیر مربوط به گوشی جدید شرکت سامسونگ می باشد. سامسونگ پس از رونمایی گلکسی نوت ۷، این گوشی هوشمند را راهی بازار کرد. اما به نظر می‌رسد وجود مشکلی در باتری گلکسی نوت ۷ برای سامسونگ دردسرساز شده است چرا که در هفته‌های اخیر این گوشی هوشمند با مشکلی چون انفجار باتری روبرو است.

 

 

سخن آخر

این ها مواردی هستند که باعث می شوند شما فکر کنید که استفاده از گوشی هنگام شارژ شدن اشتباه است در صورتی که اگر از شارژر و باتری استاندارد استفاده کنید هیچ مشکلی برای شما پیش نمی آید.

البته توصیه می شود که هنگام شارژ باتری، از انجام کارهای سنگین بازی های گرافیک بالا و یا ویرایش صوت و تصویر که احتیاج به پردازش بالا دارند ، را انجام ندهید.  این کار باعث افزایش حرارت باتری می شود چون باتری از طرفی شارژ و از طرفی دیگر سریعا شارژ را مصرف می کند.

 منبع: بروزرسانی، علم فردا

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر