اسرار دست یابی به اعتماد به نفس فوق العاده
شنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۴
0 نظر
1925 بازدید

اسرار دستيابي به اعتماد به نفس فوق‌العاده!
به خود برچسب موفقيت بزنيد


فرض كنيد دو نفر با مهارت يكسان براي كاري درخواست داده‌اند؛ آيا شما فردي را انتخاب مي‌كنيد كه اعتماد به نفس كمتري دارد؟ مسلما نه! خيلي ساده است: داشتن يك احساس خوب نسبت به خود مي‌تواند زندگي‌تان را دگرگون كند.

اعتماد به نفس چيست؟ اعتماد به نفس يعني انتظار دستيابي به يك نتيجه مثبت. اعتماد به نفس باعث مي‌شود شما بيشتر تلاش كنيد و حمايت ديگران در راه رسيدن به "موفقيت" جذب شما شود.

در زندگي زناشويي اعتماد به نفس باعث مي‌شود بتوانيد به احساسات و مشكلات همسرتان گوش دهيد، چيزي كه همسرتان واقعا به آن احتياج دارد. در تجارت، اعتماد به نفس تنها تفاوت، بين فردي است كه درخواست افزايش حقوق كرده و آن را به دست مي‌آورد، و كارمندي كه تسليم شرايط موجود مي‌شود، بين فروشنده‌اي كه با يك طرد شدن عقب مي‌نشيند و دست از تلاش برمي‌دارد، و كسي كه با گام‌هاي استوار در راه پيروزي، هم‌چنان به پيش مي‌رود.

اگر مثل بيشتر مردم اعتماد به نفس شما هم نياز به تقويت دارد، از راه‌كارهاي زير براي تقويت سريع آن كمك بگيريد و براي بقيه عمرتان با اعتماد به نفس واقعي زندگي كنيد.

شما "موفق" هستيد!

به ياد داريد كه چگونه اليزا دوليتل در داستان بانوي زيباي من از يك گل‌فروش ساده به بانويي باوقار و با اعتماد به نفس تبديل شد؟ در دهه 1960 يكي از محققان هاروارد به بررسي اين موضوع پرداخت كه چگونه مي‌توان صرفا با برچسب زدن به افراد به عنوان "موفق" باعث موفقيت حقيقي آن‌ها شد: تعدادي دانش‌آموز به صورت كاملا اتفاقي به دو گروه "پراستعداد" و "كم استعداد" تقسيم شدند و گروه "پر استعداد" واقعا به موفقيت رسيد.

حتي يك اشاره كوچك حاكي از تشويق يا تحقير مي‌تواند بر عملكرد ما تاثير داشته باشد. در يك بررسي جديد نشان داده شد كه حتي چند كلمه مختصر تا چه حد مي‌تواند موثر باشد: 40 تنيس‌باز رقيب در مقابل تصاوير ديجيتالي از توپ‌هايي كه به سمت آن‌ها پرتاب مي‌شد قرار گرفتند. درست قبل از ظاهر شدن هر توپ،‌ عباراتي مثل "ضربه خوب" يا "ضربه بد" شنيده و يا روي صفحه نمايش ظاهر مي‌شد. سرعت واكنش بازيكنان هنگام دريافت عبارت منفي به طرز قابل توجهي كاهش مي‌يافت. اين تنيس‌بازان، بازيكناني حرفه‌اي بودند كه براي اجراي بازي اصولي و بدون خطاهاي بي‌دليل همواره تحت آموزش قرار داشتند.

چرا اين طور است؟ پيام‌هاي مثبت باعث مي‌شوند اعتقاد "هر كسي" به توانايي‌اش براي پيروزي تضعيف شود. اما اگر بتوانيد نگرش پيروزمندانه خود را حفظ كنيد، تلاش بيشتري خواهيد كرد، و علاوه بر آن مي‌توانيد جريان مثبتي را نيز ايجاد كنيد. افراد با اعتماد به نفس بالا، الهام‌بخش ديگران هستند، و به نظر مي‌رسد براي آن‌ها فرصت‌هاي بيشتري هم پيش مي‌آيد. اين افراد به "قطب‌هاي جذب‌كننده موفقيت" تبديل مي‌شوند!

در اساسي‌ترين سطح فعاليت روزانه، اعتماد به نفس در زبان بدن، حالت شخص و محيط اطراف، خود را نشان مي‌دهد. يكي از مهم‌ترين چيزهايي كه براي رونق مجدد تجارت و كسب و كار به مديران پيشنهاد مي‌شود، مرمت و نوسازي محيط كار است. اين هم نوعي "برچسب موفقيت زدن" به خود است. مدرسه تجارت‌ هاروارد، كه در نوع خود از "موفق‌ترين‌"هاست، به طور اتفاقي زيبا نشده است؛ بلكه تعمدا اين‌گونه ساخته شده تا افراد را برانگيزاند كه در سطح بالايي زندگي كنند. فكر نكنيد كه رفتن به يك آرايشگاه خوب و مرتب كردن موها و شيك بودن كاري سبك و بي‌معني است؛ شما اين كار را براي خيره كردن ديگران نمي‌كنيد، بلكه براي ايجاد اعتماد به نفس پيش از "پيروزي" دست به اين كار مي‌زنيد.

و اما حالت بدن شما نشانه‌هايي را به اطراف منتشر مي‌كند: يكي از مديران موفق يك باشگاه ورزشي براي اين‌كه تشخيص دهد آيا بازيكني از بازيكنان حرفه‌اي بستكبال شانس برنده شدن دارد يا نه، از تست "انگشت و شانه" استفاده مي‌كرد. او توجه مي‌كرد كه آيا بازيكن پاهايش را به زمين مي‌چسباند يا روي انگشتانش راه مي‌رفت، و آيا شانه‌هايش آويزان بود يا با شانه‌هاي راست راه مي‌رفت. اين‌ها نشان مي‌داد كه آيا او كاملا بر بازي متمركز بود يا نه.

خودتان را تقويت كنيد!

اهميت صحبت نيروبخش با خود را بدانيد، و نداي دروني ذهن‌تان را هميشه مثبت نگه داريد. اين اقدام در ورزشكاراني ديده مي‌شود، كه از قبل و در طول رقابت‌ها با خود صحبت مي‌كنند. موفقيت وزشكاران برتر در بيشتر موارد صرفا نتيجه استعداد و قابليت آن‌ها نيست، بلكه علت ديگري دارد. آن‌ها "آمادگي" بيشتري دارند. اين ورزشكاران تمركزشان را از دست نمي‌دهند، اراده مي‌كنند كه بيشتر و بيشتر تلاش كنند، و نداي مثبت درون ذهن‌شان را همواره "روشن" نگه مي‌دارند.

اگر قرار است با وضعيت نامطلوبي در يك جلسه شركت كنيد - به اين خاطر كه سرما خورده‌ايد يا روز سختي داشته‌ايد - آگاهانه تلاش كنيد كه نگذاريد حالت ناخوش‌تان نمايان شود. لبخند بزنيد و سخت‌تر از معمول كار كنيد تا مثبت به نظر بياييد.

به همين صورت، ‌اگر در به دست آوردن اعتماد به نفس در يكي از جنبه‌هاي زندگي‌تان مشكل داريد، راه ديگر براي "مربي‌گري" خود اين است كه در زمينه‌هاي ديگر به ايجاد و تقويت اعتماد به نفس در خودتان بپردازيد.

اگر با لبخندي حاكي از احساس خوبي كه از جايي ديگر به دست آورده‌ايد - حتي اگر به سادگي عضو شدن در يك كتابخانه باشد - وارد محلي شويد، احتمال دريافت پاسخ مثبت براي‌تان بسيار بيشتر خواهد بود: شواهدي وجود دارد كه نشان مي‌دهد اين‌جور احساسات "مسري" هستند!

شايد مهم‌ترين جنبه "مربي‌گري" اين باشد كه به آن‌چه هر مربي توصيه مي‌كند عمل كنيد: تمرين، تمرين و تمرين. حتي موفق‌ترين سخن‌رانان نيز قبل از اجراي هر سخن‌راني بارها و بارها آن را تمرين كرده و توصيه مي‌كنند ديگران هم همين كار را انجام دهند.

شكست يك فرد موفق!

افراد با اعتماد به نفس و موفق يك راز دارند: آن‌ها پس از يك شكست، دوباره به ميدان بازمي‌گردند. پس نه ناله كنيد و نه به آسيب‌هاي وارده مشغول شويد. بله، بايد برگرديد و دوباره تلاش كنيد.

اما يادتان باشد وحشت مي‌تواند يك گام كوچك را به كاري پيچيده و دشوار تبديل كند، چون باعث مي‌شود كنترل خود را از دست بدهيد و نتوانيد درست فكر كنيد. ترس و وحشت بعد از يك وضعيت استرس‌زا مي‌تواند شما را به انتخاب راه‌حلي فوري - و اغلب نادرست - وادار كند. اگر احساس مي‌كنيد وحشت‌زده‌ايد يا دچار استرس شده‌ايد، بدانيد كه حالا وقت دست به عمل زدن نيست، زيرا بيش از حد احساساتي هستيد. اين مساله در ورزش ديده مي‌شود، هنگامي كه ورزشكار فراموش مي‌كند به آن‌چه مي‌داند عمل كند و مرتكب اشتباهات احمقانه‌اي مي‌شود. قاعده اصلي اين است: وحشت، كاه را به كوه تبديل مي‌كند.

اگر دچار يك شكست شده‌ايد، به خودتان زمان بدهيد تا بتوانيد نفسي تازه كنيد. ضربه وارده را انكار نكرده و سعي نكنيد فورا مشكل را برطرف سازيد. از حمايت ديگران بهره بگيريد و تجديد قوا كنيد. اگر عزيزي را از دست داده‌ايد، ارتباط خود را با دوستان‌تان بيشتر كنيد: به آن‌ها زنگ بزنيد و بخواهيد با شما بيرون بيايند، يا شام را با هم صرف كنيد. نشستن و فكر كردن در مورد شكست "بدترين" كاري است كه مي‌توانيد براي حل مشكل انجام دهيد.

اعتماد به نفس بدهيد!

اگر مي‌خواهيد مدير موفقي باشيد بايد قدرداني و تحسين ديگران را با اهميت بدانيد. مديراني كه از هر دو مزيت طرح‌هاي بزرگ و تماس با افراد خود برخوردارند، كه در راهروها قدم مي‌زنند و از افراد تعريف و تمجيد مي‌كنند، تفاوت شگرفي در ميزان اعتماد به نفس كاركنان و در موفقيت شركت‌هاي‌شان ايجاد مي‌كنند.

لازم نيست ميزان اين قدرداني و پاداش زياد باشد، اما بايد خالصانه و حقيقي باشد. مربي يكي از تيم‌هاي ورزشي براي بازيكنان برتر جايزه‌اي 100 دلاري در نظر گرفت. او مي‌گويد: "جواناني كه حقوق ميليون دلاري داشتند براي گرفتن اين پول دور من جمع مي‌شدند." خود پول مهم نيست، بلكه اين تحسين و قدرداني از همكاري آن‌هاست كه واقعا ارزش دارد.

نقاط قوت ديگران را پيدا كنيد و احساس‌تان را به آن‌ها بگوييد. كارهاي خاصي را كه باعث رضايت شما شده با آن‌ها در ميان بگذاريد. گاهي حتي زن وشوهرها هم نمي‌دانند همسرشان چه چيز آن‌ها را بيشتر دوست دارد. مثلا اگر همسر شما فرد بانشاطي است، به او بگوييد كه چقدر اين ويژگي براي‌تان اهميت دارد. به خصوص وقتي شما چنين احساسي نداريد. شايد اين موارد، كوچك به نظر برسد، اما باعث صميميت بيشتر و استحكام رابطه شما مي‌شود.

متاسفانه، به ويژه در محل كار، همه افراد پاداش لازم براي داشتن احساس اعتماد به نفس را دريافت نمي‌كنند. علتش هم مي‌تواند اين باشد كه رييس شما از رييس خودش هيچ‌گونه تحسيني دريافت نمي‌كند: اگر شما گير چنين رييسي افتاده‌ايد ممكن است اين مساله باعث شود اعتماد به نفس‌تان به كلي از بين برود و احساس "بازنده" بودن كنيد. اگر اين اتفاق افتاد، در پي وضعيتي ديگر باشيد كه در آن شما يك "برنده" محسوب شويد. به دنبال شغل ديگري برويد، از همكاران‌تان براي تغيير اوضاع كمك بگيريد، يا تلاش‌تان را براي هدفي خارج از محيط كار به خرج دهيد.

تا آخر كار بايستيد!

هر كاري در مراحل مياني شكست‌خورده به نظر مي‌رسد. پيروزي، اغلب نتيجه پشتكار و مداومت است، حاصل نااميد شدن هنگامي كه به نظر مي‌رسد هدف‌تان در خطر است. وقتي اين نگرش در شما ايجاد شود كه با برداشتن هر قدم تفاوتي را ايجاد مي‌كنيد، اعتماد به نفس در شما به وجود آمده است. به اوضاع خود نگاه كرده و تصور كنيد در وسط آن قرار گرفته‌ايد. هنوز همه چيز تمام نشده است، حتي وقتي همه فكر مي‌كنند اين‌طور است، چيزي كه همه طرفداران ورزش مي‌دانند: فوتبال نود دقيقه است!

كيكر آدام ويناتيري در 29 دسامبر 2002 با گلي كه در دقايق نهايي مسابقه زد، زماني كه بسياري از تماشاچيان بلند شده بودند تا استاديوم را ترك كنند، باعث پيروزي تيمش شد. اين گل چنان معروف شد ك به شكل ضرب‌المثل درآمد و همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد، در رقابت‌هاي سال 2004 ويناتيري گل پيروزي را در چند دقيقه پاياني بازي به ثمر رساند.

مطمئنا هنوز هم لحظات و شرايطي پيش خواهد آمد كه مطابق ميل شما نخواهد بود، و اين زماني است كه اعتماد به نفس بايد با واقعيت "آبديده" شود.

اما اگر آن‌قدر خودتان را قبول داريد كه دست به اقدام عجولانه بزنيد، اعتماد به نفس شما عملا باعث مي‌شود اقداماتي "احمقانه" انجام دهيد. بنابراين مراقب آن باشيد و اعتماد به نفس تازه‌تان را "عاقلانه" به كار بگيريد.

منبع: مجله موفقیت / سالي كاسلو/ زينب شاهدي
  

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر