بیوگرافی از مارک الیوت زوکربرگ
پنجشنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۳
0 نظر
1178 بازدید

دوران کودکی و نوجوانی:
مارک الیون زوکربرگ در 14 ماه مه سال 1984 در دابز فری در نیویورک متولد شد. پدر او،‌ ادوارد،‌ دندانپزشک و مادرش،کارن،‌ یک روانپزشک هستند. مارک و سه خواهرش در دابز فری در نیویورک بزرگ شدند. مارک کار با کامپیوتر و برنامه‌نویسی را از سنین نوجوانی و در دوران مدرسه راهنمایی شروع کرد. پدر او در دهه 1990 برنامه نویسی بیسیک آتاری را به او آموخت و کمي‌بعد نیز یک معلم خصوصی برنامه نویسی،‌ دیوید نیومن را برای آموزش او استخدام کرد. نیومن مارک را یک اعجوبه مي‌خواند. مارک همچنین همزمان با تحصیل در دوره دبیرستان دوره‌هایی مربوط به برنامه نویسی را در کالج مرسی در نزدیکی خانه شان مي‌گذراند. زوکربرگ به دبیرستان آردسلی رفت و با جهشی خواندن‌ ترم‌های تحصیلی اش توانست در سال آخر دبیرستان به آکادمي‌ فیلیپز اکستر راه یابد.
او در این آکادمي‌ جوایزی در علوم ریاضی، نجوم و فیزیک و همچنین در مطالعات کلاسیک (او در دوران دبیرستان زبان‌های فرانسوی، لاتین و یونان باستان را کاملا مي‌دانست) برد. وی همچنین کاپیتان تیم شمشیربازی بود. مارک حتی به خاطر حفظ کردن اشعار باستانی مانند ایلیاد شهرت داشت. زوکربرگ بعدها نیز با تلاش فراوان زبان چینی را یادگرفت.
 مارک زوکربرگ از همان دوران دبیرستان به ایجاد برنامه‌هاي کامپیوتری،‌ به ویژه ابزارهای ارتباطی و بازی‌ها علاقه داشت. او حتی برنامه ای به نام زوک‌نت نوشته بود که کامپیوترهای بین خانه تا مطب دندانپزشکی پدرش را به هم متصل مي‌کرد که مي‌توان آن را نسخه اولیه پیغام‌های فوری AOL دانست که سال پس از آن به بازار آمد. در واقع زمانی که کودکان دیگر با بازی‌های کامپیوتری بازی مي‌کردند،‌ مارک زوکربرگ بازی‌های کامپیوتری را خلق مي‌کرد.
 
اتفاقات مهم زندگی:
مارک زوکربرگ در دوران دبیرستان یک نرم‌افزار پخش موسیقی به نام ساینپس مدیا پلیر را تحت نام شرکت گروه اینتلیجنت مدیا طراحی کرد که از هوش مصنوعی برای یادگیری عادات موسیقایی کاربران استفاده مي‌کرد و آن را به Slashdot مي‌فرستاد. این برنامه از سوی مجله PC رتبه 3 تا 5 را دریافت کرد. در آن زمان مایکروسافت و AOL تلاش کردند ساینپ را بخرند و زوکربرگ را استخدام کنند، اما او تحصیل را انتخاب کرد و در سپتامبر سال 2002 به کالج‌ هاروارد رفت. او قبل از ورود به ‌هاروارد نیز در این دانشگاه به عنوان یک اعجوبه برنامه نویسی شهرت پیدا کرده بود. زوکربرگ همزمان در رشته روانشناسی و علوم کامپیوتر شروع به تحصیل کرد. مارک در سال دوم دانشگاه برنامه ای به نام کورس‌مچ نوشت که به کاربران این امکان را مي‌داد که تصمیم انتخاب کلاس‌های درسی‌شان را بر اساس انتخاب‌های دانشجوهای دیگر بگیرند و همچنین به آنها کمک مي‌کرد به صورت گروهی مطالعه کنند.
او کمي‌بعد برنامه‌ای متفاوت به نام فیس‌مش خلق کرد که برای دانشجویان امکان انتخاب خوش چهره‌ترین فرد بر اساس عکس‌هایشان را فراهم مي‌کرد. این سایت شهرت زیادی بین دانشجویان پیدا کرد، اما چون برای سرور‌هاروارد سنگین بود،‌ کالج آن را بست. البته برخی دانشجویان هم از این شکایت داشتند که عکس‌هایشان بدون اجازه استفاده مي‌شود. زوکربرگ نیز به‌طور عمومي‌عذرخواهی کرد. در نهایت زوکربرگ فیس‌بوک را  از خوابگاه خود در‌هاروارد در تاریخ 4 فوریه سال 2004  به همراه سه همکلاسی دیگرش داستین موسکویتز (Dustin Moskovitz) ، ادورادو ساورین (Edurado Saverin)، و کریس هیوز (Chris Hughes) پایه گذاری کرده است. او ایده این سایت را از دایرکتوری دانشجویانی که آکادمي‌‌فیلیپز اکستر(که در نوجوانی به آن می‌رفت) ایجاد کرده بود الهام گرفت. این دایرکتوری در واقع یک شبکه اجتماعی کوچک بین دانشجویان بود که مي‌توانستند مشخصاتشان را در آن وارد کنند.
زوکربرگ به زودی تصمیم گرفت این شبکه اجتماعی که تا آن زمان محدود به‌هاروارد بود را به مدارس دیگر نیز چون استنفورد،‌ دارمونت، کلمبیا، دانشگاه نیویورک،‌ کورنل، براون و ییل هم گسترش دهد. زوکربرگ تحصیل در‌هاروارد را رها کرد و به همراه دوستانش به پالو آلتو در کالیفرنیا رفت. آنها در آنجا خانه‌ای به عنوان دفتر کار اجاره کردند. آنها قصد داشتند به‌هاروارد بازگردند، اما نهایتا در کالیفرنیا ماندگار شدند چون دیگر به هدفی که داشتند، یعنی ایجاد یک جریان اطلاعات آزاد بین مردم جهان و داشتن درآمد بالا رسیده بودند. اين شبکه اجتماعي اکنون پانصد ميليون نفر کاربر و بيش از هزار و هفتصد نفر کارمند دارد.در سال 2010 بر اساس زندگي مارك زوکربرگ فيلمي سينمايي با عنوان «شبکه اجتماعي» به‌كارگرداني ديويد فينچر ساخته شده که ماجراي تاسيس فيس بوک را از ابتدا تا فراگير شدنش به نمايش مي‌گذارد.
مارک زوکربرگ يکي از اعضاي گروهي موسوم به «قول اعطا» است که ثروتمندان آمريکايي را قانع مي‌کند تا دست کم نيمي ‌از ثروت خود را چه در زمان حيات يا پس از مرگ به خيريه اعطا کنند. «قول اعطا» جنبشی است که وارن بافت سرمايه‌گذار آمريکايي به همراه بيل گيتس، رييس مايکروسافت و همسرش شروع کردند. او به واسطه مالکیت ۴ درصد از سهام فیسبوک به عنوان یک میلیاردر شناخته می شود. زوکربرگ روز شنبه (۱۹ مه - ۳۰ اردیبهشت سال 2012) با دوست دخترش پریسیلا چان ازدواج کرد.

منبع: www.itlearning.ir

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر