تبلیغ خوب مخاطب را به خرید می کشاند
یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳
0 نظر
1804 بازدید

کالاها و خدماتی که معمولا از طریق مجرای تبلیغات به مخاطب معرفی می شوند، بر اساس تقاضایی است که در جامعه وجود دارد، به این معنی که افراد در بین برندهای مختلف یک دسته محصولی، دست به انتخاب زده و آن برند که تبلیغات بیشتر، کیفیت مطلوب تر و برخی دیگر از مولفه های مورد نظر را داشته باشد را در سبد خرید خود قرار می دهند.
اما در این میان، کالاها و خدماتی نیز هستند که تبلیغات آنها در مخاطب ایجاد نیاز کرده و در نهایت منجر به خرید آن محصول توسط مشتری می شوند.
در واقع یکی از کارکردهای مهم تبلیغات همین است؛ شاید برای همه ما پیش آمده باشد که با دیدن تصویر یک کالا بر روی بیلبوردهای بزرگ شهر نسبت به خرید و تست آن اقدام کرده باشیم و یا آگهی های تلویزیونی که گاهی با تکرار زیاد
مخاطب را به سمت خرید یک محصول هدایت کرده اند.
و گاهی این هدایت مخاطب و انتخاب او به شکل ناخوداگاه اتفاق می افتد.

دکتر مریم تقی پور، روانشناس بالینی در این رابطه می گوید: عامل تکرار در بیشتر مواقع می تواند سبب نهادینه شدن یک نام در ذهن مخاطب باشد و بدون هیچ دلیل انگیزشی، ذهن وی را به سوی یک نام تجاری که بارها و بارها شنیده سوق دهد. و حتی در بین گروهی از افراد ایجاد نیاز کاذب نماید به این معنی که وقتی یک کالای مصرفی در جامعه تبلیغ می شود، حتی کسانی که نیاز به تهیه آن ندارند در جریان موج ایجاد شده قرار گرفته و برای در اختیار داشتن و تجربه آن کالا یا خدمت اقدام به خرید محصول نمایند که این در اثر بازخورد ذهن در برابر تکرار یک نام به وجود می آید.

از سویی کارشناسان صنعت تبلیغات معتقدند، تبلیغ علاوه بر معرفی برندها و بیان ویژگی های آنها که در نهایت منجر به خرید و انتخاب از سوی مشتری می شود، معرفی و اطلاع رسانی در خصوص تولیدات تازه در جهت رفاه مخاطبان را نیز بر عهده دارد و این هرگز برخلاف کارکردهای مهم تبلیغ نبوده و نیست.
فرحناز فریدونی، مدیر طراحی و ایده پردازی یکی از شرکت های تبلیغاتی در این رابطه می گوید: در یک کمپین تبلیغاتی هدفمند و برنامه محور که بر اساس الگوی زمانی خاص طراحی شده باشد، معرفی محصول تازه و حتی ایجاد نیاز
در خصوص کالاهایی که به نام مصرفی شناخته شده اند، کار دشواری نیست. در واقع مخاطب با این رویکرد مواجه می شود که در دنیای در حال تغییر، می تواند با تغییرات همسو شود.
به عنوان نمونه وقتی مشتریان فروشگاه های زنجیره ای به این مکان ها مراجعه می کنند، همیشه آن میزان کالایی که واقعآ نیاز دارند را خریداری نمی کنند، بلکه با دیدن کالاهای تازه و مواردی که شامل فروش های ویژه شده و با حتی
تست کالاهایی که با سمپلینگ در اختیارشان قرار داده می شود، در واقع انگیزه و نیاز به خرید پیداکرده و بیش از نیاز واقعی خود خرید کرده و در واقع، استفاده از تکنیک ها و تاکتیک های بازاریابی در این پروسه نقش تعیین کننده ای داشته و مخاطب را تحت تاثیر پیام های خود قرار می دهد.
درواقع می توان گفت: بهره مندی از اصول علمی و حرفه ای تبلیغات که در اکثر نقاط دنیا و برای برندهای مطرح و بزرگ به کار برده می شود، نه تنها در مسیر تحقق اهداف تولیدکنندگان موثر است، بلکه برای مخاطبان و مشتریان آنها
نیز امکان انتخاب مناسبترین ها را فراهم ساخته است تا در فضای رقابتی و تعدد نام های تجاری که هر روز در قفسه های فروشگاه ها به چشم می خورند و یا حتی خدمات گوناگونی که از سوی ارائه دهندگان پیشنهاد می شوند، به نتیجه معقول و دوست داشتنی تر دست یابند.

 

 

 

 

 

منبع: www.mbanews.ir
نویسنده: مریم غضنفری
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر