داستان جیمز دایسون
جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۳
0 نظر
1527 بازدید

جاروبرقی البته پیش از دایسون اختراع شده بود اما بعد از جنگ جهانی دوم، محصولی لوکس بود، یکی از مخترعانی که جاروبرقی را همگانی و کار را با آن راحت کرد، جیمز دایسون بود. جاروبرقی‌ها به طور معمول کیسه‌ها و فیلترهایی دارند که به این ترتیب عمل می‌کنند: هوا به کمک موتور که در پشت فیلتر و کیسه قرار دارد زباله‌ها را به داخل کیسه هدایت می‌کند و این عبور هوا از کیسه به سبب وجود میلیون‌ها منفذ در کیسه جارو امکان‌پذیر است. اما مشکلی که در این کیسه‌ها وجود دارد این است که این منافذ به سرعت توسط گرد و غبار و زباله‌ها بسته می‌شوند و باعث کاهش قدرت، مکش و فشار بر موتور می‌شوند اما در دهه ۷۰ دایسون با فناوری cyclonic separation نسل جدیدی از جاروبرقی‌ها را ساخت که در آن گردش هوا با سرعت بالا باعث جدا شدن و جداسازی سریع ذرات زباله می‌شود.

این جاروبرقی‌ها نیازی به کیسه زباله و تعویض آن ندارند. ساخت این جاروبرقی برای دایسون اصلا آسان نبود، او با حمایت همسرش، 5 سال را صرف ساخت این موتور کرد. گفته می‌شود در این مدت دايسون ۵۱۲۶بار به ساخت و آزمایش نمونه‌های ابتدایی اقدام كرد تا سرانجام موفق شد و جاروبرقی G-Force را در سال ۱۹۸۳ ساخت. اما مشکل اینجا بود که هیچ کارخانه و شرکت توزیعی، حاضر به حمایت از محصولش نبود، چون محصول او باعث از بین رفتن بازار پردرآمد تولید و توزیع کیسه‌های جاروبرقی می‌شد! دایسون مجبور شد به بازار ژاپن روی بیاورد، در آنجا خوشبختانه از محصول او استقبال زیادی شد، طوری که در سال ۱۹۹۱ برنده جایزه بین‌المللی طراحی در ژاپن شد. در سال ۱۹۹۳، دایسون، شرکت خود را بنا کرد و با کمک تبلیغات تلویزیونی سرانجام جاروبرقی خود را به مردم شناساند.

جيمز دايسون تحصيلات خودش را در سال 1965 مدرسه هنري Byam Shaw (نام جديد آن كالج هنري Saint Martins) به پايان رساند و سپس به تحصيل رشته طراحي داخلي و مبلمان در رويال كالج بين سال هاي 1970-1966 پرداخت و در نهايت هم به سمت رشته هاي مهندسي گرايش پيدا كرد. او بعنوان يك مخترع، بنيان گذار و صنعتگر مطرح است و در سال 1979 شركت تحقيقاتي Dyson را پايه گذاري كرد.
او توانست قبل از طراحي جارو برقي Dual Cyclone ، 5127 پروتوتايپ محصول را طراحي و توليد كند.
اولين پروتوتايپ جاروبرقي ملقب به G-Force در سال 1983 توسط او ساخته و در بازارهاي ژاپن ارائه شد. او اولين حقوق معنوي طرح را در سال 1986 به خود اختصاص داد. و كارخانه و مركز تحقيق و طراحي خود را در سال 1993 در Malmesbury افتتاح كرد.
در سال 1995 جاروبرقي DCo1 دايسون، پرفروش ترين محصول در انگلستان شناخته شد. او پس از مدتي طرح DCo2 را به اجرا درآورد كه دومين طرح پرفروش سال 1995 نيز شناخته شد.
دايسون جاروبرقي DCo2 Absolute  كه اولين مدل داراي فيلترهاي HEPA و كشنده باكتري بود را در سال 1996 طراحي و توليد كرد.
در سال 2000 با گسترش توليد محصولات خود توانست ماشين لباس شويي نيز طراحي و توليد كند.
تكنولوژي مدل Root8Cyclone ، پر قدرت ترين مدل جاروبرقي در سال 2001 انتخاب گرديد.
دايسون در سال 2005 بعنوان Fellow در Royal Academy of Engineering انتخاب گرديد. او مجدد در سال 2006 از همان كالج بعنوان Knight Bachelor در مراسم افتخارات سال نو، انتخاب گرديد.
دايسون در اين اواخر كارخانه خود را توسعه داد و توانست از انگلستان به جنوب شرقي آسيا منتقل شود.

 

منبع: www.bartarinha.ir

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر