داستان زندگی رومن آبراموویچ میلیاردر روس
دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
0 نظر
929 بازدید

رومن آبراموویچ میلیاردر روس که از او به‌عنوان خزانه دار خانوادگی یلتسین نیز نام برده‌اند، با سرمایه‌ای معادل 3/13 میلیارد دلار از جمله ثروتمندان است که از هیچ به همه چیز رسیده‌اند. او که در حال حاضر هم در روسیه و هم در انگلستان اقامت دارد، مالک و سهام‌دار عمده چندین کمپانی بزرگ روسیه و دنیا محسوب می‌شود که سود سالانه هر یک به میزان بودجه سالانه کشورهای کوچک است.
 رومن آرکادیوویچ آبراموویچ در 24 اکتبر سال 1966 چشم به جهان گشود. در 18 ماهگی مادرش از دنیا رفت و در 4 سالگی پدرش بر اثر یک سانحه ساختمانی کشته شد. کودک یتیم 4 ساله جز خانواده عمویش خویشاوند دیگری نداشت. از همین رو برای سرپرستی به خانواده نسبتا فقیر عمویش سپرده شد تا باقی روزگار را نزد عمو و زن عمویش سپری کند. زندگی در آن زمان بسیار برایش سخت و طاقت فرسا بود؛ اگر چه عمو و همسرش از هیچ محبتی دریغ نمی‌کردند اما اوضاع سخت اجتماعی آنها، فشار بسیاری بر رومن وارد می ساخت. البته خودش بعدها می‌گوید تمام امکاناتی که در حال حاضر به دست آورده است، پاداش تحمل همان سختی های دوران کودکی و نوجوانی است.
در جوانی برای ادامه تحصیل به موسسه آموزش های فنی و صنعتی رفت اما پس از چندی به اجبار به ارتش سرخ شوروی پیوست و به عنوان یک نظامی مشغول به کار شد. سالیانی گذشت و رومن سرمایه نسبتا خوبی برای خود جمع آوری کرده بود تا اینکه با فروپاشی کمونیسم و خصوصی شدن صنایع دولتی
آبراموویچ سهام ارزان بسیاری از این کمپانی های تازه استقلال یافته را خریداری کرد؛ غافل از اینکه تک ‌تک سهام این کمپانی‌ها بعد ها ارزش طلا پیدا خواهند کرد وزندگی او را به یک‌باره زیر و رو خواهند کرد.
چند سال بعد، آبراموویچ که حال با در اختیار داشتن سهام بسیاری از شرکت‌های بزرگ به عنوان یک سرمایه‌دار شناخته شده بود، وارد عرصه صنایع بزرگ همچون نفت و آلومینیوم شد. ورود او به این عرصه درآن روز سبب شد تا امروزه همگان آبراموویچ را به عنوان سهام‌دار عمده دومین کارخانه تولید کننده آلومینیوم دنیا، روسال  و همچنین  سیب‌نفت یکی از کمپانی‌های نفتی بشناسند. در رابطه با کمپانی سیب‌نفت خالی از لطف نیست که بدانید آبراموویچ به همراه یک نفر دیگر این کمپانی را با قیمت 100 میلیون خریداری کردند که اندکی بعد سود سالانه حاصل از فروش نفت آن سه میلیارد دلار برآورده شده است. البته در سال 2003 آبراموویچ جهت ادغام سیب‌نفت با کمپانی نفتی بزرگ‌تری به نام یوآکس مقدار قابل توجهی از سهام آن را به این کمپانی فروخت و مبلغی معادل سه میلیارد دلار عایدش شد.
در سال 1999 آبراموویچ از سوی شهر چاکوتکا وارد دومای روسیه شد و در سال 2001 به عنوان فرماندار این شهر منصوب گردید. او که هرگز مخاطرات و سختی های دوران کودکی را از یاد نبرده بود، با در اختیار گرفتن قدرت در این شهر مقادیر هنگفتی از سرمایه شخصی اش را جهت آبادانی شهر و نیز بالا بردن سطح کیفی زندگی محرومان بکار گرفت و از این رو محبوبیت فراوانی میان اهالی کسب کرد.
او همچنین علاوه بر سهام کمپانی‌های تجاری، 49 درصد از سهام ایستگاه تلویزیونی روت را نیز در اختیار دارد و در سال 2003 به سبب علاقه فراوانش به ورزش فوتبال، باشگاه چلسی انگلستان را خریداری کرد. با در اختیار گرفتن این باشگاه توسط آبراموویچ، چلسی جان تازه‌ای گرفت. خرید بازیکنان قدرتمند و با تکنیک جدید سبب شد تا از آن سال تا به امروز تیم فوتبال این باشگاه نتایج بسیار درخشانی در مسابقات و لیگ‌های متعدد به دست آورد. از سویی دیگر در جولای 2004 بر اساس یک قرار داد سه ساله، آبراموویچ مسئولیت تیم فوتبال سسکا مسکو را بر عهده گرفت؛ اما از آنجا که بر اساس قوانین یوفا، یک نفر نمی‌‌تواند هم‌زمان سرپرستی دو تیم را در اختیار داشته باشد از آبراموویچ به عنوان فرد صاحب نفوذ این تیم نام برده شد تا مشکلی پیش نیاید. گفته می‌شود این تصمیم او برای در اختیار گرفتن یک تیم روسی از آن جهت بوده است که اخیرا شایعات بسیاری علیه او مبنی بر روحیه وطن فروشی و دیگر صفاتی از این قبیل پراکنده شده بود.

منبع: http://forum.p30world.com/archive

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر