راههای موفقیت برای نفوذ در قلب مشتری
سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
0 نظر
2538 بازدید

راه های ساده برای نفوذ در قلب ها

مشتری فقط کسی نیست که به مغازه می رود و ماست می خرد! اگر بتوانید بسته به شغلتان، هر بازاریاب، آگهی دهنده یا آگهی گیرنده بالقوه را یک مشتری ببینید، نصف مسیر موفقیت را طی کرده اید و نصف دیگر را زمانی پشت سرخواهید گذاشت که بتوانید در قلب مشتریهای بالقوه نفوذ کرده و آنها را به پای قرارداد بکشانید.
در این مقاله نگاهی می اندازیم به تکنیک های این کار:

 

1- بدون سود کمک کنید
متاسفانه بسیاری به محض اینکه می فهمند یک مشتری بالقوه ، پول مستقیمی به جیب آنها نخواهد ریخت، بدون حوصله به باقی سوالات وی پاسخ می گویند و حاضر نیستند هیچ کمکی بکنند. بعضی پا را فراتر گذاشته و جلوی بهانه های ارتباطی را می گیرند. این افراد اگر می دانستند با یک ارتباط سازی ساده، چگونه می توانند در دفعات بعدی با همان فرد قرارداد کاری ببندند، هیچ گاه این گونه رفتارهای به دور از مشتری مداری از خود بروز نمی دادند. کاری کنید تا افراد باز هم به شما رجوع کنند، حتی اگر از شما آدرسی را پرسیدند با جان و دل راهنمایی کنید.

 

2-مشاور باشید.
اگر نگرش شما این باشد که با کشف نیازها و خواسته های مشتری، به عنوان یک مشاور، او را برای یک خرید یا انتخاب صحیح و با ارزش راهنمایی کنید باید به خودتان تبریک بگویید. زیرا این گونه، مشتری را برای مدتی طولانی حفظ خواهید کرد. اگر مشتری احساس کند که شما قبل از اینکه به سود خود توجه داشته باشید منافع او را درنظر می گیرید، به شما اعتماد می کند  و اعتماد یکی از مهم ترین ارکان عقد قرارداد یا فروش است.
بنابراین لازم است قبل از اینکه به ارائه توضیح درباره محصول یا خدمات خود بپردازید، با پرسش های خوب، هر چه بیشتر در مورد مشتری و نیازهایش اطلاعات کسب کنید و آنگاه در راستای کمک به او برای انتخاب مناسب از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

 

3- دست از قضاوت بردارید.
در زمان مکالمه با مشتری، دست از قضاوت در مورد شخصیت و نگرش او بردارید، چون این امر نه تنها باعث می شود که از فضای گوش دادن فعالانه، که یکی از ملزومات حرفه ای است خارج شوید، بلکه سبب ایجاد اختلال در تبادل احساسی میان شما و مشتری خواهد شد. مشتری شما از طرز نگاه و زبان بدنتان به راحتی به احساس بدی که منتقل می کنید پی خواهد برد. از طرف دیگر گاهی برخی برای اثبات حرف خود، با مشتری وارد بحث شده و گفته های او را نقض می کنند. بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به یک مشتری بگویید "تو اشتباه می کنی!" هیچ کس از شنیدن این جمله احساس خوبی نخواهد داشت. در چنین حالتی مشتری هم حالت دفاعی به خود گرفته و آماده می شود تا با شما بجنگد و به شما اثبات کند "کسی که اشتباه می کند خود شما هستید.". پس شدیدا مراقب جملاتی که به کار می برید باشید.

 

4- نشان دهید مهم است
به عنوان یک باور در ذهن داشته باشید که مشتری شما فرد مهمی است. فقط به امروز نگاه نکنید، شاید امروز او در شرایطی باشد که مجبور است با هر اخلاق و رفتار شما بسازد. اما اگر احساس خوبی در مشتری خود ایجاد نکنید او دیگر شما را انتخاب نخواهد کرد. بنابراین کاری کنید تا مشتری در کنار شما احساس بهتری داشته باشد. این باعث می شود بخواهد بیشتر در کنار شما باشد و لاجرم مشتری دائم شما خواهد شد.

 

5- حرف های قابل فهم بزنید.
در ارتباط با مشتری تا جایی که ممکن است تلاش کنید واضح و شفاف سخن بگویید. عدم پیچیدگی در بیان مطالب، به شما کمک می کند ارتباط بهتری برقرار کنید. استفاده از واژه ها به تناسب سطح کلام مشتری و به کاربردن مثالهای روشن کننده، شما را در هدایت مشتری یاری می دهد. از به کاربردن اصطلاهات فنی و پیچیده در زمانی که با مشتری غیرفنی روبرو هستید خودداری کنید. بحث های فنی را بگذارید برای جاهایی مثل نشریات تخصصی یا ...

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر