بازاریابی چیست؟
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۳
0 نظر
1813 بازدید

بازاریابی چیست؟
قبل از انجام هر کاری شما باید بدانید دقیقا چه کاری را انجام می دهید. بنابراین بگذارید چند دقیقه وقت را صرف معنای واقعی "بازاریابی" کنیم. موسسه بازاریابی آمریکا(AMA) منبع خوبی برای تعریف عبارت "بازاریابی" است. این موسسه بازاریابی را بشکل زیر تعریف می کند:
"بازاریابی فعالیت ها، ‌سازمان ها و فرآیندهایی برای طراحی، ارتباط گیری، ارائه و تبادل پیشنهادات ارزشمند برای مشتریان، خریداران، شرکا و جامعه به صورت کل است."
مطمئنا این تعریف بسیار پیچیده است؛‌ از نظر من این ایده تعریف همه جانبه ای است که توسط یک هیئت از دانشمندان طراحی شده است. این تعریف تمامی پایه ها را پوشش می دهد اما به اندازه کافی مختصر نیست؛‌ این تعریف نمی تواند واقعا توضیح دهد در دنیای واقعی بازاریابی چه معنایی دارد.
بازاریاب و اقتصاد دان بزرگ دنیا ، فیلیپ کاتلر نویسنده کتاب مدیریت بازاریابی: تحلیل، برنامه ریزی،‌ و کنترل تعریف دیگری از بازاریابی دارد:
"بازاریابی فعالیتی اجتماعی است که افراد و گروه ها با استفاده از آن و از طریق طراحی و تبادل محصولات و ارزش با دیگران به چیزی که می خواهند دست پیدا میکنند. "
این تعریف کمی واضح تر از تعریف بالاست. البته از نظر من هنوز این تعریف نمی تواند کاملا مشخص کند بازاریابان چه کارهایی انجام می دهند. به همین دلیل من تعریفی متفاوت از بازاریابی ارائه می کنم:
بازاریابی عمل پرزنت کردن چیزی به کسی دیگر است تا از طریق آن سوددهی برای بنگاه میزبان حاصل شود.
من ادعا ندارم که حتی شاگرد جناب کاتلر هستم، اما من این تعریف کوتاه تر را بیشتر دوست دارم. این تعریف تمام فعالیت های بازاریابان را در چند کلمه خلاصه میکند.
اول اینکه این تعریف می گوید بازاریابی عمل پرزنت کردن است. این تعریف بسیار وسیع است. چطور میتوانیم چیزی را پرزنت کنیم؟ روش های زیادی وجود دارد.
• ما می توانیم آن را توضیح دهیم(تبلیغات چاپی).
• می توانیم آن را نشان دهیم(تبلیغات تلویزیونی یا پرزانتاسیون زنده محصول یا خدمات).
• حتی ما می توانیم آن را برای کسی توضیح دهیم(یعنی روابط اجتماعی).
مهم نیست چطور آن را پرزنت می کنید؛‌ تنها چیزی که مهم است انتقال دادن داده هاست. سپس در این تعریف گفته می شود که ما چیزی را معرفی می کنیم. تعریف نمی گوید چه چیزی را معرفی می کنیم. ما می توانیم محصول یا خدمت را پرزنت کنیم. می توانیم مغازه یا شرکتی را معرفی کنیم. یا می توانیم برند یا ایده ای را معرفی کرده و یا می توانیم خود را پرزنت کنیم.
در نهایت کسی وجود دارد که باید برای آن فعالیت معرفی و بازاریابی انجام دهیم – کسی غیر از شما. ما می توانیم به افراد یا گروه ها پرزنت می کنیم. مطمئنا طرف مقابل یا همان مخاطب خاص– برای مثال بر حسب جنس،‌ سن، یا سطح درآمد‌ - وجود دارد که شما به طرق مختلف باید برای وی پرزنت انجام دهید.(این کار هدف گیری دموگرافیک نام دارد.) و هر کسی که ما برای وی پرزانتاسیون انجام می دهیم مشتری احتمالی چیزی است که به وی معرفی می شود.
طبق این تعریف فعالیت های بسیار متفاوتی تحت پوشش "بازاریابی" قرار می گیرند. مطمئنا تبلیغات یکی از فعالیت های بازاریابی است. همین طور روابط عمومی ، ایمیل مستقیم،‌بسته بندی، کپی رایتینگ، و نمایش های تبلیغاتی نیز از فعالیت های دیگر بازاریابی محسوب می شوند. بازاریابی الزاما تصویر عمومی شرکت، محصول یا برند شماست. و اگر از من سئوال شود که برندسازی چیست هم پاسخ خواهم داد که نتیجه و هدف نهایی کل فعالیت های بازاریابی است.
اما عمل ساده معرفی کردن (پرزنت کردن) خود به فردی دیگر نیز نوعی بازاریابی محسوب می شود. برای مثال به سایت های خدمات شخصی یا سایت های دوست یابی نگاه کنید؛ این افراد خود را برای همسران یا شرکای احتمالی بازاریابی می کنند. همین طور هر وقت شما برای موقعیت خاص یا حتی برای مصاحبه کاری یا جلسات مهم لباس های خوبی می پوشید، شما در حال بازاریابی کردن برای خودتان هستید؛‌ شما تلاش خاصی بکار می برید تا خود را به بهترین نحو به دیگران نشان دهید.
همان طور که می بینید بازاریابی در همه جای زندگی وجود دارد. بازاریابی چیزی نیست که تنها تجارت های بزرگ انجام دهند. بازاریابی کاری است که تمام ما در بسیاری از موقعیت ها انجام می دهیم. و بازاریابی به رسانه های قدیمی یا دنیای فیزیکی محدود نمی شود.

 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر