نکات کلیدی برای انتخاب بهترین هاست
سه شنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۳
0 نظر
1554 بازدید

از زماني که اينترنت و وب سایت های اینترنتی به جمع خانواده بزرگ علوم کامپيوتر پيوستند، ميزباني وب مفهوم پيدا کرد. هر وب سايت فضايي را روي يکي از سرورها در شبکه اينترنت نياز دارد که محتويات سايت روي آن سرور قرار گيرد. شرکتهايي که اين خدمات را ارائه مي دهند، شرکتهاي "ميزبان وب" نام دارند.
در ظاهر تمام اين شرکتها خدمات مشابهي ارائه مي دهند، اجاره دادن فضايي معين براي اينکه شخص يا شرکت صفحات سايت خود را براي مدت معيني بر روي سرورهاي آن شرکت قرار دهد. اما اين کل ماجرا نيست، دهها پارامتر در نوع سرويس دهي اين شرکتها دخيل هستند که بي توجهي به هر يک از اين پارامترها و توجه به شعارهاي بي پايه و قيمتهاي بسيار پايين برخي از شرکتها ضررهاي جبران ناپذيري را به اشخاص و وب سايت هاي آنها مي رساند. در اين مقاله سعي بر آن شده که مهمترين پارامترها را معرفي کرده و به توضيح مختصري از هريک بسنده نماييم. ذکر اين نکته ضروري است که از ميان تمامي موارد ذيل دو اصل کلي مهمترين نقش را در انتخاب شرکت مناسب دارند که هيچ يک به تنهايي قادر به راضي کردن مشتري نخواهد بود: کيفيت سرويس و پشتيباني مشتري.

- قابليت اطمينان
هنگام انتخاب شرکت ميزبان، بايد به سرعت، سخت افزار، نرم افزار و تنوع ارتباطات اينترنت آن شرکت توجه داشت. قابليت اطمينان يک سرور، يعني زمان بالا بودن سرور و بالطبع وب سايت شما بيشتر از زمان پايين بودن آن باشد.

- زمان بالا بودن سرور
داشتن تنوع ارتباطهاي اينترنتي در شرکتهاي ميزبان(محل استقرار سرورها) نکته مهمي است که بايد حتما مد نظر داشت. هر چه تعداد ارتباطهاي اينترني بيشتر باشد، اندازه و سرعت سرورها بيشتر بوده و در نتيجه با قطع شدن احتمالي يک ارتباط اينترنتي، سرور و وب سايت شما همچنان ارتباط خود با اينترنت را برقرار مي بيند و بالا خواهد بود. شرکتهايي در کشورهاي پيشرفته آمريکايي وجود دارند که بصورت تخصصي فعاليتشان تامين اماکني است که ويژگيهاي لازم براي استقرار سرورهاي ميزبان را داشته باشد که اصطلاحا مراکز داده  ناميده مي شوند.

- پهناي باند سرور
پهناي باند سرور يکي از پارامترهايي است که در ميزان قابل دسترس بودن وب سايت شما تاثير بسزايي دارد. بسياري از شرکتها براي اينکه از پهناي باندي که در اختيار دارند بتوانند بدرستي استفاده کنند، مشتريهاي خود را محدود به استفاده از پهناي باند معيني در ماه مي کنند. برخي شرکتها نيز ادعا مي کنند که پهناي باند نامحدودي دارند که اين قضيه تا حد زيادي غير واقعي است زيرا هيچ شرکتي نمي تواند پهناي باند نامحدودي بصورت رايگان در اختيار شما قرار دهد، ولي ذکر اين نکته ضروري است که برخي از شرکتها از پهناي باند قابل توسعه استفاده مي کنند که اين سرويس حداقل اين مزيت را دارد که فعاليت سرور هيچگاه متوقف نمي شود و در ازاي پرداخت مبلغ بيشتر پهناي باند بيشتر در اختيار شرکت ميزبان قرار مي گيرد.

- حفاظت در برابر قطعي برق
حفاظت در برابر قطعي برق نيز پارامتر مهمي است که بايد حتما آنرا در نظر داشت، هر چند که در خارج از ايران و خصوصا در مراکز داده در کشورهاي آمريکايي و اروپايي امکان قطعي برق کمتر است ولي وجود باتري يا ژنراتور براي در دسترس بودن دائم وب سايت شما حائز اهميت مي باشد.

- حفاظت در برابر بلاياي طبيعي
وقوع بلاياي طبيعي هيچوقت قابل پيش بيني نيست و حتي شايد براي يک شخص فني اين فاکتور خيلي مهم نباشد ولي براي صاحب يک وب سايت مهم تجاري بايد اين مساله مهم باشد که محل نگهداري سرورها چه وضعيتي دارد. مسلما مراکز داده، با توجه به تخصصشان در اينگونه امور، در هنگام ساخت محلهاي نگهداري سرورها به اين مسائل توجه کافي دارند.

- خدمات پشتيباني
ارائه خدمات پشتيباني بصورت 24 ساعته يک شعار غير واقعي است، مگر اينکه افراد پاسخگو به مشکلات (حتي در ساعت 5 صبح) افراد حرفه اي در علم کامپيوتر باشند. نکته مهم در پشتيباني مشتريان اين است که وي هنگام برقراري ارتباط با مسئولين پشتيباني اطمينان داشته باشد که به وي و مشکلاتش توجه و اهميت داده مي شود. اين پارامتر را نبايد کم اهميت قلمداد کرد. مهمترين اصل در انتخاب شرکت ميزبان مناسب، نحوه پشتيباني آن شرکت از شما و وب سايت شماست. براي حصول به اين اطمينان مي توانيد از ساير مشتريان اين شرکت در مورد نحوه پشتيباني شرکت مشورت بگيريد. حتي مي توانيد از مسئولين شرکت بخواهيد که آدرس چند مشتري را به شما بدهند تا بدين ترتيب ميزان صداقت شرکت با مشتري را نيز بيابيد. همچنين داشتن يک وب سايت تخصصي و حرفه اي امتياز مهمي براي شرکتهاي ميزبان به حساب مي آيد.

- زمان پاسخگويي
بسياري از شرکتهاي ميزبان، علاوه بر خدمات پشتيباني تلفني بصورت الکترونيکي نيز خدمات پشتيباني ارائه مي دهند که در صورتي که اين نوع پشتيباني بصورت صحيح و بموقع انجام شود روش بسيار مناسبي براي حل مشکلات مشتريان مي باشد. براي امتحان مي توانيد يک نامه الکترونيکي به مسئولين فني شرکت بفرستيد يا از طريق وب سايت آن شرکت يک نامه به بخش پشتيباني بفرستيد، اگر زمان پاسخگويي به نامه شما کمتر از 1 ساعت در طي روز بود اين شرکت را در بالاي ليست خود قرار دهيد.

- تنوع خدمات
تنوع خدمات يک شرکت، پارامتري است که براي مشتري اهميت دارد. هر چه خدماتي که شرکت ميزبان ارائه دهد متنوع تر و کامل تر باشد، مشتري در انتخاب سرويس خود راحت تر تصميم مي گيرد. قيمت مناسب سرويسها نيز مي تواند قابل ذکر باشد.

- ميزان امنيت سرور
امن بودن سرورها از نظر مشتري بسيار مهم است. تنظيمات سرورها، وجود سرورهاي مجزاي مخصوص هر سرويس، وجود ديواره هاي آتش، وجود نرم افزارهاي ضد ويروس، سياستهاي مقابله با خرابکاران و مدت زمان عکس العمل پس از حملات احتمالي خرابکاران، پارامترهايي است که بايد به آنها توجه داشت. اين نکته را هم در نظر داشته باشيد که هيچگاه سراغ شرکتي که ادعا مي کند هيچوقت مورد حمله قرار نخواهد گرفت نرويد چون يا با شما صادق نيستند و يا اصلا هيچ تخصصي در زمينه فعاليتي که مي کنند ندارند.

 

نویسنده: شرکت فن آوران پیشرو ارتباط
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر