اجزای جالب سیم کارت را بشناسید
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵
0 نظر
481 بازدید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با پانچ کردن سیم کارت خود دچار مشکل شده اید.اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این که سیم کارت چه نقشی را در گوشی ایفا می کند.

 

اولین نکته جالبی که در همین ابتدا باید به شما بگوبم این است که سیم کارت سیستم عامل، EEPROM، پردازنده، ROM، RAM و دیگر اجزای مختص به خود را دارد که شاید بیشتر شما این موضوع را نمی دانستید و در واقع آن را دست کم می گرفتید.دخالت طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی سخت افزار و نرم افزار باعث شده است تا این قطعه کوچک سرویس را برای دستگاه شما به ارمغان بیاورد.

 

تکنولوژی ساخت سیم کارت ها از 25 سال پیش یعنی در سال 1991 که اولین سیم کارت عرضه شد، با وجود طرح هایی همانند Hyper-V مایکروسافت برای مجازی سازی سیم کارت ها، کماکان در حال پیشرفت هستند.سیم کارت در طی سالها علاوه بر پیشرفت، سایز خود را نیز تغییر داده است، سیم کارت سایز کامل، سیم کارت مینی، میکروسیم و نانوسیم که با دستگاهای مختلف کار می‌کنند. همزمان با کاهش سایز دستگاهها تولید کنندگان نیز سعی کردند در اندازه سیم کارتها تغییراتی بدهند.

 

اولین سایز سیم کارت به صورت سایز کامل بود(1FF): این سایز تقریباً اندازه کارتهای اعتباری بانکی بود.(۸۵٫۶۰ میلی‌متر در ۵۳٫۹۸ میلی‌متر به ضحامت ۰٫۷۶ میلی‌متر) پس از آن سیم کارت مینی وارد بازار شد(2FF) که بخش کوچکتری از همان سیم کارت بود.(با ضخامت قبلی و ۲۵ میلی‌متر در ۱۵ میلی‌متر) نسخه بعدی سیم کارت که با نام سیم کارت میکرو(3FF) وارد شد بازهم طول و عرض کمتری نسبت به قبل داشت.(۱۵ میلی‌متر در ۱۲ میلی‌متر) با کوچکتر شدن سایز سیم کارت، سازگاری آنها با نسخ قبلی همچنان رعایت شد، به همین علت با دستگاههای برش خاص و یا قاب مخصوص می‌توان سه نوع ابتدایی سیم کارتها را به یکدیگر تبدیل کرد بدون آنکه مدار سیم کارت صدمه‌ای ببیند.

 

سرانجام نیز در سال ۲۰۱۲ نانو سیم کارت (4FF) تولید شد. این سیم کارت بازهم کوچکتر شد. البته برعکس تکامل نمونه‌های قبلی علاوه بر کاهش طول و عرض، ضخامتش نیز کاهش یافت.(۱۲میلی‌متر در ۸٫۸ میلی‌متر با ضخامت ۰٫۷ میلی‌متر) در سیم کارت نانو ضخامت پردازشگر به همراه بدنه ضخامتی معادل ۰٫۷ دارد که حدوداً ۱۵ درصد نسبت به نسخ قبلی کاهش ذخامت داشته است.

 

سیم کارت‌های نانو با سازگاری کامل با نسخه‌های قبلی ساخته شده است بنابراین می‌توان آنها را با آداپتور مخصوص در دستگاههای قبلی نیز قرارد داد و استفاده کرد

 

سیستم‌عامل‌ها

سیستم‌عامل‌های سیم کارت به طور معمول بر دو نوع هستند: سیستم‌عامل‌های محلی و کارت‌های جاوا. سیم کارت‌های محلی نرم‌افزارهای اختصاصی ارائه دهنده سرویس را در خود دارند همانطور که کارت‌های جاوا بر پایه استانداردهایی هستند، کارت‌های جاوا نوع خاصی از زیر مجموعهٔ زبان برنامه نویسی جاوا هستند که برای اجرا برروی دستگاه‌های کوچک هدف گذاری شده‌اند

 

ICCID

هر سیم کارت به طور بین‌المللی با ICC-ID (شماره کارت مداری بین‌المللی) شناخته می‌شود. ICCID در درون سیم کارت ذخیره می‌شود و همچنین برروی بدنه سیم کارت در طی فرایندی به نام شخصی سازی چاپ یا حک می‌شوند.

 

تغذیه

سه نوع ولتاژ کار برای سیم کارت‌ها وجود دارد: ۵ ولت، ۳ ولت و ۱٫۸ ولت. سیم‌کارت‌های قبل از سال ۱۹۹۸ اکثراً ۵ ولت بودند. سیم‌کارت‌های بعدی با ۵ ولت و ۳ ولت سازگارند. سیم‌کارت‌های مدرن همگی هر سه ولتاژ کار را پشتبیانی می‌کنند.

 

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا بعضی از سیم کارت ها در هنگام کوچک شدن می سوزند؟

برای این موضوع می توان دلایل مختلفی در نظر گرفت اما در هر صورت عمر مفید سیم‌کارت با نحوه استفاده، نگهداری و حتی میزان مصرف از آن بی ارتباط نیست.به گفته برخی کارشناسان افزایش میزان روشن یا خاموش کردن تلفن، مقدار و تعداد مکالمات و حتی تعداد پیامک‌های ارسالی و دریافتی، همه در کاهش عمر سیمکارت اثر دارند.

 

بر همین اساس سیم‌کارت‌هایی که در فضای مرطوب، شرجی، شهرهای نزدیک دریا، در مجاورت حرارت بالا و... استفاده می‌شود، امکان دارد زودتر خراب شده و یا در فاصله زمانی کوتاه‌تری بسوزند.هر ساله حدود هفت تا ده درصد سیم‌کارت‌ها به دلایل متفاوت و مختلف می‌سوزند و می‌توان گفت که حدود نودو پنج درصد سیم کارت ها به دلایل مختلف و به غیر از اشکالات فنی دچار سوختن  شده‌اند و کمتر از ۵ درصد از سیم کارت ها  به دلیل مسائل شبکه‌ ای  و نقائص فنی سوختند ..

 

 از مقایسه ی دو سایز نانو سیم استاندارد و بخش مسی یک سیم کارت (بخش مسی میکرو و مینی سیم) به این نتیجه خواهید رسید که تبدیل مینی و میکرو سیم به نانو سیم به معنای بریده شدن بخشی از مس روی سیم کارت است. به روایتی دیگر باید ۰٫۹ میلیمتر از طول و ۲٫۳ میلیمتر از عرض بخش مسی بریده شود که مقدار قابل توجی است و همچنین ۰٫۰۶ میلیمتر از ضخامت سیم کارت کم شود.

 

کانکتور سیم کارت از ۶ پایه تشکیل شده که ارتباط مودم GSM را با سیم کارت برقرار می سازد و از این نظر یک سیم کارت را تا جایی که این ارتباط از بین نرود می توان کوچک کرد اما یک مسئله دیگر نیز مطرح می باشد و آن حفظ سلامت چیپ داخل سیم کارت و سیم های نازک ارتباط میان چیپ و لایه مسی روی سیم کارت می باشد.

 

طبق تصویر بالا برای تبدیل مینی و میکرو سیم به نانو سیم نیاز به برش نیمی از قسمت hotmelt می باشد که البته این عمل اختلالی در کارکرد سیم کارت بوجود نمی آورد. در انجام این فرآیند (تبدیل مینی و میکرو سیم به نانو سیم) نیز باید دقت نمود تا به چیپ و اتصالات داخلی فشار بیش از حد وارد نشود چرا که محل های برش سیم کارت بسیار نزدیک به چیپ داخل سیم کارت می باشند و سیم هایی که ارتباط چیپ را با پوشش مسی روی سیمکارت برقرار می کنند تا حدی ریز و آسیب پذیر هستند که برای مشاهده آن ها نیاز به زره بین وجود دارد.

 
 
 


 منبع : بروزرسانی

افزایش رتبه در گوگل
بهینه سازی وب سایت
سئو و افزایش آمار بازدید
افزایش آمار بازدید سایت
افزایش آمار بازدید سایت در گوگل
طراحی انواع وب سایت های شرکتی
طراحی انواع وب سایت اداری
طراحی انواع وب سایت شخصی
طراحی وب سایت توسط گروه بازاریابی نوین برتر
فروش پنل مدیریتی پیامک
آموزش بازاریابی در اصفهان
طراحی وب سایت در اصفهان
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر