تقصیر را گردن دیگری نیندازید
یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴
0 نظر
1213 بازدید

 

اگر می خواهید یک زندگی رویایی بسازید، باید مسئولیت صددرصد آن را بپذیرید. یعنی بهانه نگیرید، خود را قربانی این و آن ندانید، برای نتوانستن ها و نشدن ها دلیل نتراشید و تقصیر را گردن شرایط بیرونی نیندازید. همه این تفکرات را برای همیشه باید کنار بگذارید.

 


باید خود را در موقعیتی ببینید که انگار همیشه توان تغییر را داشته اید، یعنی اینکه همه چیز را درست کنید و به نتیجه دلخواه برسید اما به دلایل مختلف از جمله جهل، عدم آگاهی، ترس، نیاز به درستی و احساس امنیت، این نیرو را به اختیار خود، به کار نگرفته اید. چرا؟ مهم نیست. گذشته ها گذشته. آنچه که اهمیت دارد این است که از این لحظه تصمیم بگیرید. بله، این یک انتخاب است. تصمیم بگیرید جوری عمل کنید که مسئولیت صددرصد آنچه را که برایتان اتفاق می افتد یا نمی افتد، به عهده بگیرید.

 

اگر چیزی برخلاف نقشه شما پیش رفت، باید از خودتان بپرسید: «چگونه این موقعیت را پیش آوردم؟ به چه فکر می کردم؟ باورهایم چه بود؟ چه گفتم و چه نگفتم؟ چه کار کردم یا نکردم که به این نتیجه رسیدم؟ چه کار کردم که باعث شد طرف مقابل آنطور عمل کند؟ دفعه بعد باید چطور عمل کنم که به نتیجه دلخواه برسم؟»

 

فرمول ساده اما بسیار مهمی که درک ایده مسئولیت صددرصد را بیش از پیش برایتان آشکار می سازد، آن فرمول این است:

 

رخداد + واکنش = نتیجه

 

اصل داستان این است که تجربه ای در زندگی (موفقیت یا شکست، فقر و ثروت، سلامتی یا بیماری، صمیمیت یا بیگانگی، شادی یا سرخوردگی) نتیجه واکنش شما به رخدادهای قبلی زندگی تان است.

منبع : فکر زیبا

 


 

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر