ویژگی های هوش عاطفی را بشناسیم
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۳
0 نظر
1117 بازدید

یاد خدا آرام بخش قلبهاست

یاران من!

سلام

«دانیل گلمان» اعتقاد دارد رهبرانی که بیش از همه تاثیرگذار هستند، هوش عاطفی سرشاری دارند. از من می‌پرسید هوش عاطفی چیست؟

این هوش 5 جزء اساسی دارد که اولین آن «خودآگاهی» است؛ یعنی توانایی تشخیص و فهم روحیه، عواطف و انگیزه‌های خود و همچنین تاثیر آن بر دیگران. انسانی که هوش عاطفی بالایی دارد، قادر است دیگران را به‌راحتی متقاعد کند.
دومین ویژگی، «اداره کردن خود» است. اگر می‌توانید روحیه خود را کنترل کنید، اگر می‌توانید خود را مدیریت کنید، می‌توان نتیجه گرفت که هوش عاطفی شما بالا است.
عزیزان دل!
«انگیزه و اشتیاق»، یعنی کشش شدید برای کسب خوش‌بینی و تعهد سازمانی، داشتن هدف و دنبال کردن آن، انرژی و پشتکار که شاخص‌های انگیزه هستند.
«همدلی» یا همان «امپاتی»، چهارمین هوش عاطفی به شمار می‌رود. اگر به زبان بدن مسلط هستید و می‌توانید دیگران را درک کرده و در مواقع لزوم، خود را جای دیگران قرار دهید، چهارمین ویژگی هوش عاطفی در شما متبلور است. همدلی یعنی به این فکر کنم که اگر من جای زیردستان و یا مافوقم بودم، چه انتظاری از دیگران داشتم؟ همدلی یعنی مسابقه «بوکس محمدعلی کلی» را ببینیم و در بازوهایمان احساس درد کنیم. همدلی یعنی اگر من جای والدین یا فرزندانم بودم، انتظار چه نوع برخوردی داشتم؟ واژه همدلی اولین بار در سمینار یکی از بزرگان موفقیت این‌گونه مطرح شد: «مادری برای خرید کریسمس با کودک 5 ساله‌اش به یکی از خیابان‌های شلوغ آمریکا می‌رود. او فکر می‌کند همان‌طور که خودش از دیدن چراغانی خیابان، ویترین مغازه‌ها، بابانوئل و ... لذت می‌برد، کودکش هم باید به همان اندازه لذت ببرد. اما کودک شروع به گریه کرده و مادر سعی می‌کند به نحوی او را آرام کند؛ ولی گریه بچه همچنان ادامه دارد. ناگهان مادر متوجه می‌شود بند کفش فرزندش باز شده و به زیر پایش می‌رود. او می‌نشیند تا بند کفش کودک را ببندد و به یک‌باره متوجه می‌شود از آن پایین، دنیای دیگری نمایان است. چون قدش نمی‌رسد، نه ویترینی را می‌تواند ببیند، نه بابانوئلی و ...
 در آن لحظه مادر، دنیا را از دریچه چشم فرزندش می‌بیند. آن پایین، دست عابرین است که گاه به سر بچه برخورد می‌کند، آن پایین صدای بوق ماشین‌ها است که بچه را می‌ترساند و خلاصه نگاه کودک و مادر بسیار متفاوت است. همان لحظه مادر متعهد می‌شود، از آن روز به بعد دنیا را از دریچه نگاه فرزندش ببیند و این همان «امپاتی» است.
و آخرین بخش هوش عاطفی «مهارت‌های اجتماعی» است. اگر فردی بتواند بر روابط انسانی و شبکه‌های ارتباطی میان خود و دیگران مدیریت کند و بتواند آن‌قدر موثر باشد که دیگران را متقاعد کرده و حتی گروه‌های اجتماعی را هدایت کند، یعنی هوش عاطفی بالایی دارد.

اما همراهان صمیمی!
در مورد هوش عاطفی در سمینار کم‌نظیر «هفت راز بزرگ توانگری» که شانزدهم اسفندماه برگزار می‌شود، با شما مفصل خواهم گفت. ایمان دارم چنانچه فردی بخواهد هوش عاطفی خود را افزایش دهد، ‌باید با مطالعه و شرکت در کارگاه‌های آموزشی مرتبط سهم به‌سزایی در موفقیت فردی خود داشته باشد.
به امید خدا، روز شانزده اسفند از امپراتوری بزرگ موفقیت ایرانیان، پرده بر خواهم داشت.
دیدار با شما در بالاترین قله موفقیت
احمد حلت
منبع :www.movafaghiat.com

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر